Search

Арбайтен по-німецьки, або робота для студентів у Німеччині

На одній стипендії довго не протягнеш, тому багато хто у вільний від пар час шукає, де б підзаробити. Для студента, що навчається в іншій країні, питання підробітку так само актуальне. До того ж ми самі пізнали офіціантський хліб за роки навчання за кордоном, тому хочемо поділитися з вами власним досвідом. Нижче ми розкажемо, як влаштуватися на роботу під час навчання в німецькому університеті.

Крок перший: навчайтесь

Ви отримали можливість здобути вищу освіту за кордоном — тепер вчіться. За статистикою, близько половину студентів-іноземців відраховують із університетів Німеччини.

Причина — безмежне відчуття свободи, великий обсяг матеріалу до вивчення. Звісно, ви матимете три спроби, щоб закрити програму з кожної дисципліни, але після того — все. Відрахування. Без права поновлення у вибраному напрямку.

А ми не хочемо, щоб ваші зусилля для вступу в Німеччину були марними, так? Отож, уперед, трощити граніт науки.

Крок другий: оберіть свій тип працевлаштування

Нарешті ви адаптувалися до навчальних вимог, до країни, завели перші знайомства і товаришів. Тепер поговоримо про підробіток. Для студентів із України доступні п’ять варіантів працевлаштування.

 1. Praktikum
  Практика триває в середньому близько трьох місяців. Іноді всі шість. І приємна несподіванка: за практику ви отримуєте гроші. До того ж наявність цього пункту в резюме — важливий аргумент «за» для майбутніх працевлаштувань за кордоном.
 2. Werkstudent
  Дослівно студент, що працює. Не тільки тому, що вперто студіює матеріал із навчальної програми, а й тому, що поєднує пари з роботою.
 3. Volontariat
  Тут і перекладати не треба. А от пояснити варто. У Німеччині волонтерством вважають будь-яке добровільне тимчасове працевлаштування в установі чи організації. Ніхто ж не відмовиться від дешевих студентських рук. Це ефективний шлях потрапити у цікаву вам компанію.
 4. Studentische Hilfskraft
  Українською це студенти-співробітники університету. Ті, що працюють на кафедрах, допомагають в адміністративній та дослідницькій роботі.
  Знайти перелік таких вакансій легко: університети зобов’язані публікувати їх на власних сайтах.
 5. Befristete Beschäftigung
  Всього 70 днів на рік, на відміну від варіантів вище. Про інші відмінності розкажемо трохи далі. А поки тримайте важливу інформацію: короткострокове працевлаштування фінансово менш вигідне, бо 20% податку ніхто не скасовував. Тож заробите ви відчутно менше.

А тепер — про особливості працевлаштування студентів-іноземців у Німеччині.

По-перше, тривалість робочого тижня студента має не перевищувати 20 год.
По-друге, потрібно орієнтуватися у розмірі погодинної оплати. Мінімально студент може отримувати трохи більше 9 євро за годину. Менше — протизаконно. Не по-німецьки.
У середньому ж студенти на роботі отримують 11–13 євро за годину праці. А особливо щасливі — аж 20 євро!
20 годин на тиждень по 20 євро. Чотири тижні на місяць. Порахували?
Але це так зване брутто — сума до вирахування податків. Фактично ви отримаєте близько 1200 євро. Ще 90 вам доведеться викласти за обов`язкову страховку.

І найважливіше: жодних дозволів на роботу не потрібно. Вашої студентської візи та статусу студента вистачить. Як бачите, робота для студентів у Німеччині і безпечна, і доступна.

Крок третій: пошук роботи

Отже, якщо ви маєте бажання не лише отримати диплом у Європі, а й попрацювати, треба знайти собі роботу. Перед вами три шляхи: розпитати знайомих, дізнатися про вакансії в університеті або пошукати в інтернеті.

Окрім LinkedIn, де працедавці шукають інформацію про кандидатів, є ще 5 агрегаторів вакансій, яким можна довіряти. Нижче коротко про кожен із них:

 1. kununu.com
  Мабуть, один із найпопулярніших сайтів для пошуку роботи в Німеччині. Зручний інтерфейс, найбільша кількість оголошень і купа відгуків. Позитивних і не дуже, але зазвичай вони реальні та корисні.
 2. indeed.jobs
  Міжнародна платформа з вакансіями і зручним інтерфейсом. Колись і ми шукали тут роботу. Знайшли, до речі. Але про це іншим разом.
 3. glassdoor.com
  Сайт з дуже німецьким дизайном. Нічого зайвого. Тільки перевірені оголошення від майже 600 000 тисяч компаній. А ще ресурс допомагає підготуватися до співбесіди.

 4. xing.com
  Це навіть не агрегатор вакансій, а цифрове медіа про бізнес і роботу. Тут є оголошення, івенти та вебінари, новинна розсилка. Корисний ресурс, аби швидше зануритися в обрану галузь.
 5. youngcapital.de
  А це виключно студентська платформа. Оголошення публікуються лише для студентів і вчорашніх випускників. Тут майже 2,5 тисячі вакансій. Шкода, що в наш час не було такого ресурсу. А ви скористайтеся — впевнені, ви знайдете щось для себе.

Крок четвертий: працюйте

Домовтеся про співбесіду — і вперед! А про навчання не забувайте, будь ласка.

Бонус

Західна і Східна Німеччина — одна країна, проте в плані роботи для студента це часто два різні світи. Якщо коротко, Західна Німеччина більш консервативна. Тут без німецької мови на рівні С1 можуть просто відмовити в розгляді вашої кандидатури. Натомість у Східній Німеччині ставляться більш ліберально. Додатковою перевагою стане знання англійської.

У Західній Німеччині важливо мати відгуки з попередніх місць, які б підтверджували ваше ставлення до роботи та особисті якості. У Мюнхені, наприклад, використовують уже наявні бази кандидатів. Тому знайти там першу роботу трохи складніше, аніж у східній частині країни. Проте реально, якщо дослухатися до наведених у статті порад.

Висновок

Загалом отримувати вищу освіту в Німеччині і працювати можливо, проте легко не буде. Найпершим пріоритетом усе ж таки має бути навчання (пам’ятаєте про 50% відрахованих?).

Існує п’ять доступних для студента варіантів працевлаштування і тисячі оголошень на п’ятьох найпопулярніших агрегаторах вакансій.

Вступаючи до Німеччини з «Дивись ширше», ви отримаєте допомогу з адаптацією до країни та навчання. А також підтримку та корисні поради від наших менеджерів: як із приводу навчання, так і з працевлаштування.

Долучайтесь, нумо й справді дивитися довкола трохи ширше![:]

Підписатися на соцмережі:
Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

  Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

   Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

    Premium пакет
    Комфорт+ пакет
    Комфорт пакет
    Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

     VIP пакет
     Преміум пакет
     Комфорт пакет