Випускний клас – саме час визначитися з майбутньою спеціалізацією. Кілька університетів, десятки спеціальностей… А як щодо агро?
Напевно, ви відразу почали згадувати жниварські пісні та зовнішній вигляд тракторів. Звісно, агробізнес – не та спеціальність, про яку говорять у вечірніх новинах чи протягом робочої перерви. Та прийшов час освіжити знання про перспективний і сучасний агросектор.
/>За агро – майбутнє, адже з кожним роком люди споживають усе більше. Галузь постійно розвивається, впроваджує новітні підходи та автоматизацію техніки. І не тільки у світі, але й в Україні. За обсягами експорту українська агропромисловість на першому місці. А наша олія – продукт №1 на світовому продовольчому ринку. Тож можете бути певні: у цієї галузі є гроші.
Український холдинг МХП – це 28 тисяч працівників і більш ніж 50 підприємств (серед них усім відомі «Наша Ряба» «Бащинський», «Легко»). Це єдина українська компанія, що торгує акціями на лондонській біржі. Вражає, правда? Секрет успіху – автоматизація та постійний розвиток працівників.
Європейські країни інвестують в агросектор. Нідерланди – другі у світі після США за цим показником. Німеччина – другий у ЄС виробник продукції тваринництва та зерна. При цьому у агрогалузі задіяно лише 2-3% працездатного населення, бо майже всі процеси механізовані. А це вже справа для агропрограмістів, інженерів, розробників техніки та менеджерів, що керують цими процесами.
Агро – не те, чим здається
Із «сільською» промисловістю пов’язано найбільше стереотипів. Через них молодь нехтує агроспеціальністю: мовляв, це не модно і не сучасно. Та ми маємо кілька контраргументів на кожне судження.
Агро – це колгосп без грошей
Із боку фінансів агросфера – достойний конкурент іншим галузям. Минулого року зарплати аграріїв зросли на 50% при рівні інфляції 9%. За кілька років українські компанії вийдуть на європейські зарплати: 800-1000 доларів для новоспеченого випускника. Топ-менеджери та інженери отримують у рази більше. До речі, середній вік українського аграрія – 26 років. Це на той випадок, якщо ви уявляли його статечним дідусем із мозолястими руками.
Агро – це лопати і вила
21 сторіччя змінило наше життя, і агросфера – не виняток. Тепер аграрії легко можуть дорівнятися до айтішників. Може, вони і не сидять у модних кафешках за ноутбуком, але мають власний IT-кабінет – навіть якщо це кабіна габаритної техніки. Сучасне с/г-оснащення – це високотехнологічні агрегати, обладнані GPS-навігацією та супутниковим моніторингом. Але ж просунута техніка сама собою не керуватиме – їй треба кваліфіковані спеціалісти.
Агро – це село неасфальтоване
У молоді досі зберігся стереотип, що працювати в агро – означає днювати і ночувати в полі. Зараз с/г технікою можна управляти просто з головного офісу, розташованого у великих містах. До того ж агросфера запрошує й суто міських спеціалістів – HR, програмістів, менеджерів, юристів… Не забувайте і про керівні посади, але про це поговоримо в наступному розділі.
Чому працювати в агро – це круто
В агросфері неможливо працювати без постійного розвитку, оскільки ця галузь десь на перетині традиційної теорії та інновацій. Тут потребують спеціалістів, що здобули технічну освіту у вузі й розуміються на новітніх технологіях.
В агро є вузькопрофільні спеціальності. Усі вони пройшли трансформацію від ручної праці до повністю автоматизованої роботи з технікою. Оператор дрона по суті айтішник: він передає відзняту інформацію на сервер. Механізатор тепер керує комбайном із допомогою джойстика та маленького ПК. Водій трактора на автопілоті наче управляє величезною автівкою Tesla.
Не хочете працювати на землі? Є лайфхак: додайте до звичних професій префікс агро – і отримаєте топові спеціальності. Агрокібернетик, агроінформатик, агроном-програміст тощо. Ручний труд замінюють машини, а ними керують найкращі уми.
Та найголовніше: агросфера потребує спеціалістів, що керують всіма процесами та працівниками. Тут ви точно будете сидіти в затишному головному офісі, із корпоративним масажистом і лаунж-зоною. Керівник відділу внутрішніх і зовнішніх комунікацій, маркетолог, sales, HR, топ-менеджер, data-аналітик, юрист, психолог, логіст – без цих професій не обійтися і в агросфері. Обирайте свій фах – і вперед!
Що ви будете вивчати
Спеціальність Агробізнес передбачає вивчення базових курсів і предметів на вибір. Ось перелік обов’язкових дисциплін:
- Виробництво рослин
- Виробництво тварин
- Агропродовольча промисловість
- Фрукти та садівництво
- Виноградарство та енологія
- Екологічне землеробство
- Сільськогосподарська біологія.
Далі – ще цікавіше. Обирайте кілька профільних спеціальностей і студіюйте їх. Наприклад, математику в агронауках, органічне землеробство, агроекологію, економіку у фермерстві тощо.
Агро – це перш за все бізнес, тому без знання економіки та бізнес-процесів не обійтись. Незалежно, будете ви працювати в агросекторі після університету чи ні, ви зможете заснувати власну справу чи дорости до топ-менеджера в галузі.
Саме тому треба вивчати широкопрофільні спеціальності, адаптовані до агросектора. Як-от статистика, принципи економіки, менеджмент та соціологія. Не забувайте і про розвиток особистісних якостей. Агробізнес – це так само про співпрацю в команді та вміння керувати (і машинами, і людьми).
Де вивчати
Віденський університет природних ресурсів та прикладних наук – найсильніший природничий виш Австрії. Сьогодні це 15 факультетів і десятки кафедр. Близько 1500 викладачів і 13 тисяч студентів. І здається, скоро стане на одного студента більше 🙂
Дивись Ширше, вступай на Агробізнес разом із нами і змінюй майбутнє.