[:ru][:ua]Студенти часто шукають можливість підробляти під час навчання. І це зрозуміло — переваг багато. Ми розповімо про те, як влаштовано систему працевлаштування для студентів-іноземців в Австрії.
Переваги навчання в Австрії
Важливо знати, якщо ви плануєте вступати до австрійських університетів:
- навчання там не дороге — 750 євро за семестр;
- вступних іспитів немає: знадобиться ваш атестат та мовний сертифікат рівня B1;
- якщо вступити на підготовче відділення для іноземців, після його закінчення вас одразу зарахують на бакалаврат;
- німецьку можна підтягнути до потрібного рівня за час навчання на підготовчому відділенні;
- вступати можна восени та навесні;
- студенти самостійно формують графік навчання;
- а також можуть обирати предмети та теми курсових робіт.
І, звісно, ви здобудете якісну освіту в європейському університеті. Окрім цього, європейський диплом цінний не лише його наявністю, а цінностями та навичками, які ви здобудете під час навчання. Це, зокрема, вміння самостійно планувати час, працювати в команді та самостійно опановувати матеріал.
Підробляти — хороша можливість
Навчання в австрійських університетах — серйозне навантаження. Вам доведеться повністю зануритися в навчання, адже складати іспити непросто. Подумайте добре перед тим як шукати роботу та навантажувати себе ще й нею. Зрештою, здобути якісну освіту — ваша першочергова мета.
Проте робота під час навчання може підсилити переваги навчання в Австрії. Зараз пояснимо чому.
По-перше, це фінансова підтримка. Самостійно відшкодувати всі витрати на навчання та проживання, звісно ж, складно. А от оплатити частину витрат і забезпечити себе кишеньковими грішми — це вийде.
Інші переваги, які надасть вам робота:
Мова. Одна з вимог для вступу до австрійських вишів — мовний сертифікат рівня C1, а для подачі документів достатньо рівня А2. Самі австрійці, ЗМІ, працівники державних структур можуть говорити з вами швидко й місцями незрозуміло (крім цього ще є діалекти та сленг!).
І це нормально. Вивчити досконально мову на іноземних курсах неможливо. Робота допоможе з цим. Ви повністю зануритеся в мовне середовище й будете поглинати австрійську мову. Це також можливість подолати психологічний бар’єр і врешті-решт заговорити німецькою.
Чи ставити себе в таке становище, звісно ж, вирішувати вам 😉
Досвід. Це ваш шанс набратися його сповна. І спробувати себе в різних сферах — це, безперечно, дасть вам перевагу в майбутньому пошуку роботи.
Особистий тайм-менеджмент. Робота — це додаткова відповідальність. Щоб успішно поєднати роботу з навчанням і відпочинком, доведеться добре спланувати час. У будь-якому разі зробіть усе так, щоб ви не перевтомлювалися. Здоров’я та емоційний стан — на першому місці.
Скільки часу можна працювати?
Австрійське законодавство лімітує час роботи для бакалаврів та магістрів. Для студентів не з країн Європейського Союзу, цей ліміт становить 20 годин на тиждень.
Яку професію обрати?
Найпростіший шлях — обрати професію не за спеціальністю. Студенти можуть працювати офіціантами, телефонними операторами, нянями, продавцями в магазинах або у фастфудах, секретарями, адміністраторами в готелях, помічниками під час організації фестивалів або спортивних матчів.
Такі професії вимагатимуть від вас знання мови. Звісно, німецька в пріоритеті, проте знання англійської також знадобиться.
Зарплата варіюватиметься в межах 7—12 євро за годину. Швиденько рахуємо — маємо від 280 до 960 євро на місяць. А це вже непогані гроші для студента.
За спеціальністю можна працювати в тому разі, якщо у вас є диплом бакалавра, який ви одержали в Україні або вже в Австрії. Тоді можна працювати 20 годин на тиждень (незалежно від того, вчитеся ви на бакалавра чи на магістра). Зарплата до 1000 євро на місяць не оподатковуватиметься. Можна заробляти й більше, але тоді доведеться платити податки.
Як знайти роботу?
Щоб офіційно працевлаштуватися, іноземцям потрібно дістати дозвіл від Arbeitsmarktservice (скорочено AMS). Є два варіанти, як це зробити.
Перший: зверніться до AMS, і, можливо, у них знайдеться вакансія, яка підійде саме вам. Якщо ж ні, ви потрапите до списку людей, що шукають роботу. Це вже непоганий крок для початку.
Другий (і насправді найбільш поширений): знайдіть роботу самостійно й разом із роботодавцем зверніться до AMS. Для того, щоб працювати в Австрії, у будь-якому разі потрібно одержати їхній дозвіл.
Важливо, що саме роботодавець заповнює форму на дозвіл працювати. Щоб спростити цей процес, запропонуйте роботодавцю, аби документи відвезли ви. Розгляд таких заявок в AMS триває від двох до шести тижнів. Зачекати доведеться в будь-якому разі: працювати неофіційно в Австрії не зможете.
Роботу для студентів в Австрії можна знайти в Інтернеті (XXI століття, як-не-як). Для цього є багато сайтів. Найбільш поширені з них:
Сайти виключно для студентських та додаткових робіт:
Окрім AMS та кар’єрних сайтів не забувайте і про особисті зв’язки. Розпитайте ваших австрійських друзів і знайомих (або ж майбутніх друзів і знайомих, якщо ви плануєте вступати), чи не чули вони про вакансії для підробітку.
Фріланс
Це хороша можливість, якщо у вас є навички для такої роботи (наприклад, переклад текстів або дизайн). Для цього не потрібно мати дозволи від AMS і немає обмежень щодо годин на тиждень — усе можна планувати самому.
Звісно, у цьому й складність: доведеться самостійно шукати замовлення, підтримувати комунікацію із замовником, розпоряджатися своїм часом.
У будь-якому разі радимо не шкодити навчанню в університеті.
Поради
Не залишимо вас без них 😉
Резюме
Потурбуйтеся й підготуйте його якісно. Кілька важливих нюансів, що підвищать ваші шанси:
- Знання мови: що краще знаєте німецьку, то більше шансів знайти роботу. Якщо крім німецької знаєте будь-яку іншу мову (зокрема англійську) — обов’язково згадайте про це. І будьте готові показати свої знання під час зустрічі з роботодавцем.
Здебільшого студентські роботи — це сфера обслуговування. Без мови там не обійтися.
До речі, краще не використовувати шкали знання мови, роботодавець може просто не знати її. Напишіть щось на кшталт «розмовляю як рідною», «розумію, пишу, читаю; говорити важко — бракує досвіду», «можу читати професійну та художню літературу». - Опишіть будь-який досвід, суміжний до вакансії, на яку ви подаєте. Якщо працювали в Uber Eats або баристою в кафешці друзів — обов’язково розкажіть про це. І вкажіть, чого саме навчилися на такій роботі, що у вас добре виходило.
- Не забудьте повідомити, що ви плануєте працювати паралельно з навчанням. Так роботодавець розумітиме, що ви шукаєте роботу з частковою зайнятістю.
- Укажіть ваші хобі та захоплення.
- У резюме не може бути помилок. Дайте австрійським друзям перевірити його.
Співбесіда
Після того, як подасте резюме, вас запросять поговорити особисто. Підготуйтеся до такої розмови: продумайте, які запитання може поставити роботодавець (наприклад, він може захотіти перевірити ваші знання мови або поцікавитися вашими слабкими й сильними сторонами).
Не зайвим також буде дізнатися якомога більше про місце, де працюватимете.
Як підтягнути мову?
Здебільшого на студентських роботах від вас вимагатимуть говорити німецькою. Є одне але. Часто ви матимете своєрідний скрипт розмови. Ні, не те що роботодавець змусить вас вивчити рядки й говорити саме їх. Просто ваші обов’язки під час обслуговування кожного клієнта будуть однаковими. Так само буде однаковим і те, що потрібно клієнтові сказати.
Наприклад, офіціант (здавалося б, професія, яка найбільше потребує розмов) зазвичай: 1. Приносить меню. 2. Запитує замовлення. 3. Повторює замовлення. 4. Згодом цікавиться у відвідувача, чи все сподобалося.
Це трохи спрощений алгоритм, але загальна картина така.
Тож якщо хочете подолати мовний бар’єр і потренувати розмовну німецьку, починайте говорити самостійно. Крім користі ви ще й зарекомендуєте себе люб’язним працівником 😉
Не забувайте про навчання
Студентські роботи — тимчасова можливість. Якщо ви опануєте професію під час навчання, то зможете досягти більшого згодом. І, відповідно, зароблятимете більше.
Ми б не радили вважати підробіток важливішим за навчання. Проте якщо знайти баланс між навчанням та роботою (законодавство Австрії цьому сприяє) й правильно розставити пріоритети — виграєте.
Потрібна допомога — звертайтеся до «Дивись ширше»
Наші менеджери є в Австрії та Німеччині, і вони підтримають вас, якщо знадобиться.
Якщо ж ви маєте власний досвід роботи за кордоном і хочете ним поділитися, обов’язково напишіть нам.