Уявіть, що ви — військовий літак часів Другої світової. Ви хоробро трималися на полі бою, впіймали кілька снарядів крилами та хвостом. Які частини вам потрібно підрихтувати та укріпити бронюванням?
Абрам Вальд, що працював у нью-йоркській лабораторії у ті часи, змусив би вас захистити двигун та паливну систему. Він розмірковував просто: з пошкодженнями на корпусі літаки повертаються в ангар, а з прямим попаданням у двигун — ні.
Це упередження виживання — одна з найпідступніших логічних хиб, що змушує робити висновок на досвіді “тих, хто зміг”. Небезпека, яку вона в собі ховає, колосальна: достатньо залишити одну невраховану прогалину, щоб все пішло шкереберть.
Повертаємося у 2021 рік. Український абітурієнт планує вступ за кордон. Він або вона читає численні форуми, додається до груп на Фейсбуці та у Вайбері, читає розповіді експатів “які вижили”.
І сповнюється оптимізму: ой, та що там вступ. Тут документи зібрав, там апостиль поставив, з візою на місці розберемося. Ну і німецька — не китайська, вивчу. А потім отримує відмову та заборону на повторну подачу.
Спробуємо розібратися, яких ризиків не бачить майбутній студент та чому всі навколо розповідають, що вступити так просто.
Звучить як план
Першу помилку більшість “підбитих літаків” роблять ще на етапі планування. Вступ за кордон не еквівалентний вступу в український ВНЗ, який можна зробити за один день. Батькам та самому студенту треба побудувати з нуля ціле нове життя: підготувати документи в іншій країні, знайти житло, вивчити мову.
Для тих, хто вирішує скористатися супроводом компаній зі вступу, все має виглядати так: агенція організовує переклад, складання іспиту з німецької, бере на себе листування з університетом. Абітурієнт тим часом займаєтесь іншими важливими речами — підготовкою до ЗНО та переїзду. В ідеалі, клієнт має перекласти все, що можливо, на плечі менеджерів.
На практиці ж невеликі агенції відправляють студентів самостійно перекладати документи, проставляти апостиль. Але за цим треба слідкувати, бо неправильне завірення — часта причина повернення заявки на вступ. Якщо з першого разу не вийде, вся підготовча “конструкція” зсувається на наступний семестр. Ви матимете другий шанс, але збирати та готувати пакет документів доведеться наново.
Скажімо, ви добре підготувалися, почали прицільно вивчати мову за 1,5-2 роки до вступу, запланували попередню здачу іспиту паралельно із ЗНО. Наступний бос — його величність Бланк.
Якщо маєте справу з українськими державними установами на кшталт Податкової інспекції, то знаєте на практиці, як часто змінюються формуляри, форми та декларації, які потрібно заповнити.
Погана новина: австрійці не менші бюрократи. Вони люблять порядок і належно оформлені документи, але й самі не завжди можуть точно сказати, які бланки потрібно заповнювати завтра.
Наведемо життєвий приклад. За правилами Австрії, іноземний абітурієнт має подати підтвердження про зарахування до “домашнього” навчального закладу. Як має виглядати ця довідка? Що в ній має бути написано? Та і кому воно треба, підписувати таку довідку для без п’яти хвилин іноземця?
А подати треба. І ось студент так-сяк отримує цю довідку, приїздить в Австрію, а його розвертають.
Як і в справі з будь-якими папірцями, можна заповнити не те і не так. Хочете зробити все швидко, спокійно та правильно — зверніться в Дивись Ширше.
Ми співпрацюємо з університетами та державними установами України та Австрії, тому швидко реагуємо на зміни в обох законодавствах та забезпечуємо своїх абітурієнтів актуальними документами.
Все, мам, я поїхав
Минулого року студентка відчула себе погано в аеропорті. Вона викликала швидку, але поки допомога їхала, нашій героїні полегшало й вона скасувала виклик. В Австрії хибний виклик тягне за собою штраф у розмірі 800 євро.
Інша історія пов’язана з аферистами, які попередньо пообіцяли хлопцю поселення, попросили передплату… А далі, вгадайте з першого разу, що трапилося? На жаль, такі випадки непоодинокі. Тому у нас завжди на прикметі є гуртожитки, де можна зупинитися на кілька днів, а то й на цілий семестр. Ми зустрічаємо студентів по прильоту, допомагаємо з поселенням, вирішуємо поточні питання.
До усіх складнощів переїзду додаються ще й карантинні обмеження. В найгіршій варіації, не знаючи правил, ви отримаєте “червону картку” та матимете повернутися в Україну. Чим може допомогти в цьому молода амбітна агенція? Чесно кажучи, нічим. Умови змінюються чи не щотижня — а сайт українського посольства не встигає публікувати інформацію.
Ми ж спираємося на власну “мережу інформаторів” — студентів, які регулярно перетинають кордон, менеджерів на місцях та працівників державних установ обох країн.
На місці розберуся
Кордон перетнуто, все! Але є не менш підступні ризики, які чатують вже на етапі «там».
Після прибуття в Австрію потрібно зробити цілу низку кроків, пов’язаним з реєстрацією як студента і в університеті, і в державі. Найделікатніший момент — отримання довгострокової студентської візи, для якої обов’язковою є фінансова спроможність батьків або опікуна оплачувати навчання студента.
Найчастіша помилка — перечитати форумів і впевнити самого себе, що все пройде легко. Можливо, ви навіть читали таке: «Якщо закінчується віза по біометрії, але ви вже подали документи на студентську візу, можна залишатися в країні». Ні, і ще раз ні. Це жорстока брехня.
Австрійці перетворюються на жорстких ревізорів у всьому, що стосується правил. За весь наш досвід лише одному студенту пощастило затриматися на 1 день довше, ніж вимагала звичайна віза. І то, пощастило = чиновник не перевірив дату в його паспорті.
Уявіть: оплачено навчання, гуртожиток, мовні курси, купа грошей на дорогу — і ніц, повертайся, друже, до України.
Крім грубих порушень, є ціла низка дрібних, спровокованих людським фактором. Студенти приносять не всі документи, або в неналежній формі, або їх виявляється недостатньо для фінансового обґрунтування. В таких випадках апліканта щонайменше можуть попросити донести документи, щонайбільше — дадуть відмову по візі або й заборонять повторну подачу.
Щоб уникнути такої ситуації, ми розробляємо з кожною родиною особистий план фінансового обґрунтування. Це кропітка, відповідальна та складна робота, але багатий досвід дозволяє нам виконувати її майстерно.
Більше про складності отримання студентської візи читайте в нашому блозі.
Далі буде
Коли обираєте освітню агенцію або вирішуєте діяти самостійно, ви робите вибір про доступ до ресурсів: знань, досвіду та контактів.
Студентське життя яскраве та повне пригод. Іноді таких, про які не розкажеш батькам. Добре мати нетворк — мережу знайомств, людей, що можуть підтримати порадою або діями, особливо в новій реальності, якою виявиться Австрія. Команда Дивись Ширше допомагає вирішувати будь-які питання: коли принести документи на продовження візи, що робити, якщо студент втратив житло, або потрапив в поліцію.
І в цьому полягає головна відмінність між малою та великою агенцією. Ми готові зберігати ваші нерви, відстоювати гроші та право на навчання в Австрії.
Висновок
Коли ви обираєте освітню агенцію, будь ласка, звертайте увагу не тільки на позитивні відгуки й ціну, але й на досвід. Тільки він гарантуватиме, що агенція подстелить соломку, якщо побачить ризиковану сходинку на вашому шляху.[:]