Search

Шлях до Європи: історії тих, хто «дивляться ширше»

Щодня ми отримуємо десятки типових питань про освіту за кордоном. Батьків і молодь цікавлять цілком зрозумілі речі: які шанси у пересічного українця вступити до австрійського або німецького ВНЗ, наскільки важко навчатися, чи легко адаптуватися в новому культурному просторі і які перспективи дає європейський диплом. Відповідаючи на ці питання, ми не хочемо дати оманливе враження про казкове життя за кордоном. Рішення навчатися в Європі має бути свідомим. Тому ми вирішили вам показати життя і навчання в Австрії очима тих, хто зараз проходять цей шлях. Ось вам три реальні історії, три точки зору, які допоможуть вам скласти власне враження про вищу освіту в Австрії. Знайомтеся, Саша, Роксолана і Каріна, і вони вже будують своє життя в Австрії.

Про очікування

Каріна, 18 років, підготовче відділення, Віденський економічний університет, економіка: Я дуже хотіла навчатися за кордоном. Я засинала і думала про те, як я буду жити в Австрії. Головний плюс — це самостійне життя. Можна себе реалізувати, можна вийти із зони комфорту і почати жити по-іншому. Я дивилася блоги про Австрію, намагалася дізнатися якомога більше про країну, ще будучи вдома. І коли я вже приїхала, мої очікування справдилися.

Роксолана, підготовче відділення, Віденський університет, біологія: Я вивчала німецьку в школі, тому вибір був між Австрією і Німеччиною. Але австрійська культура здалася мені більш аристократичною. До того ж, в Німеччині дуже багато людей, занадто багато приїжджих. В Австрії дещо суворіше з документами, і такого напливу нелегальних мігрантів немає. До того ж, в Австрії набагато чистіше.

Фото: Роксолана на вулиці Відня

Початок шляху: важливе рішення

Саша (переїхала до Австрії, отримала роботу в Відні): Живу я в Відні. Живу вже другий рік. Приїхала туди з дуже об’єктивних причин: я працювала в Україні в міжнародній молодіжній організації AIESEC близько 3 років і потім з’явилися пропозиції і можливість поїхати до Австрії для роботи в національній команді. Вийшло так, що один з наших партнерів запросив мене на роботу. Отже, я тепер працюю в віденському стартапі, пов’язаному із бізнес девелопментом і проджект-менеджментом.


Фото: Саша Ліпман

Роксолана: Я поїхала до Австрії за програмою обмінів ще коли була школяркою. Жила в австрійській родині, мені там дуже сподобалося. Потім в 11 класі батьки запитали, чи не думаю я вступати на навчання до Австрії. Я подумала, що це чудова ідея. Друзі порадили нам організацію «Дивись ширше», ми познайомилися з Дімою і почали цей шлях. Були труднощі з оформленням документів, але я про це не турбувалася, адже всі складнощі з оформлення взяла на себе команда ДШ. Я вже не вірила, що вдасться вступити до Австрії, навчалася у Львівському медичному університеті. До речі, пройдені курси в українському універі можуть перерахувати в австрійському вузі, як і трапилося з моїм другом. Зараз я вчуся на підготовчому і розраховую, що зі мною трапиться та сама історія (сміється).

Карина: В 10 класі мій друг переїхав до Америки разом із сім’єю і кликав мене туди на навчання. Життя і освіта в США — це круто, але дуже далеко і надто дорого. Пізніше мама запропонувала ідею вступити до університету в Австрії. Мене ця ідея дуже надихнула і я кілька місяців поспіль шукала інформацію про вступ в австрійські вузи. У підсумку ми почали процес вступу самостійно, але виникли труднощі з документами. Тоді ми подзвонили в посольство Австрії і там нам порадили «Дивись ширше». З того моменту «процес пішов».

Побоювання батьків

Роксолана: Батькам просто було важко повірити, що їхня дитина, яка завжди була поруч, раптом поїде так далеко і буде жити самостійно. Особливо важко усвідомити це було батькові: він в останні два тижні перепитував, чи точно я хочу їхати до Австрії, або може краще залишитися.

Карина: Мама хотіла б, щоб я поїхала за кордон. Щоб я взяла себе в руки, сама почала досягати чогось. Вирішувати всі питання самостійно. Батько був проти. Але побачивши моє прагнення і завзятість, в результаті погодився. «Станеш більш самостійною» — сказав він.


Фото: Каріна з друзями

Перші враження

Саша: Для мене Відень — це поєднання і сучасності, і старовини. Так багато історичних будівель, музеїв, пам’яток, надбань культури. І це дивно поєднується з модерним бізнес-кліматом, сучасними поглядами на економіку. Ще одна річ, яка мене завжди дивує, в порівнянні з іншими європейськими містами — це те, що в будь-який час доби функціонує міський транспорт. Все дуже добре продумано. Навіть коли я була в Мюнхені по роботі, і поверталася з заходу о 3 годині ночі, громадський транспорт вже не працював. Тільки таксі. А в Австрії в будь-який час ночі є транспорт, яким ти можеш дістатися додому.

Роксолана: Найбільше вразило, що тут немає перевірки відвідуваності і суворі тітоньки не проводять виховних робіт про те, як важливо приходити на пари. У нашому універі все навпаки: біля входу в аудиторію утворюється такий натовп студентів, що доводиться приходити за 30 хвилин, щоб зайняти місце. Якщо в Україні ти приходиш просто для звітності, бо на парі не отримуєш якоїсь важливої інформації, то в Австрії лектори коротко дають те, що часом не знайдеш у підручниках. Тому на лекціях завжди цікаво і людно.

Карина: Якщо ти не хочеш вчитися, ніхто тебе не буде змушувати. Тут потрібна самоорганізованість. Якщо ти не візьмеш себе в руки, тут ніхто тебе не підштовхне, ти повинен сам собі ставити завдання, сам розставляти пріоритети.


Фото: Саша в Hallstatt

Мовні бар’єри

Роксолана: З німецькою проблема в тому, що в тебе завжди буде акцент. І на підготовчому відділенні викладачі розмовляють так, щоб ти все розумів, роблячи акцент на тому, що ти іноземець. І навіть при цьому у мене був такий шок, здавалося, що я зовсім не розумію німецьку. Але у мене немає ніяких проблем на побутовому рівні. Я можу без проблем зрозуміти якісь базові речі. Але після року життя вже хочеться більшого. Щоб місцеві не питали, мовляв, звідки ти, «напевно з України» … «У тебе такий російський акцент». І я ось ображаюся. Тому що хочу говорити вже як австрійка. Але однозначний прогрес я відчула в навичках читання. Читаю набагато легше, набагато швидше. Та й говорити можу вже не замислюючись.

Карина: Я тільки тиждень на курсах, але вже відчуваю прогрес у вивченні німецької. До того ж, тут я отримую відмінну практику англійської, бо в магазинах, в транспорті, громадських місцях завжди говорю англійською.

Саша: Чесно кажучи, німецькою я не володію на рівні комфортного вільного спілкування. У мене є базовий рівень володіння мовою, адже я вивчала німецьку в школі і зараз живу в Австрії. Тобто на побутовому рівні я порозумітися зможу. Але якщо ти живеш в стартап-середовищі — з англійською виживеш спокійно. Це маленька країна, налаштована на глобалізацію, просування бізнесу на міжнародний рівень, тому з цим немає проблем. Але потрібно володіти німецькою, якщо ти навчаєшся тут, якщо ти кожен день стикаєшся з державними інституціями, що неминуче. Поки що у мене середній рівень, я не дуже фокусуюсь на вивченні мови, тому що у мене робота зав’язана на англійській, але німецьку знати важливо.

Нові друзі

Роксолана: Тут дуже легко знайти друзів, особливо, серед таких же іноземних студентів. У Відні багато російськомовних, що робить соціалізацію набагато простіше. Австрія робить людей відкритими. Відень, наприклад, — безпечне місто, тому іноземці та місцеві відкидають всі забобони і стереотипи і ставляться один до одного дуже привітно.

Карина: У мене є друзі в гуртожитку, але в основному це не українці, а китайці, боснійці, японці. Але з ними я спілкуюся частіше в межах гуртожитку. А гуляти по Відню ми зазвичай ходимо компанією студентів з України, які також потрапили до Австрії через проект «Дивись ширше».

Саша: Відень дуже гарне місто в плані пошуку однодумців. Багато місць, заходів, тусовок, де можна знайти близьких за духом та інтересами людей.


Фото: Саша з друзями

Можливості працевлаштування

Роксолана: Якщо ти першокурсник, то знайти роботу не так вже й легко. Бо після співбесіди роботодавець повинен відправити твої документи до державного органу і отримати схвалення на працевлаштування через три тижні. Тому компаніям простіше і швидше прийняти на роботу європейця. Але вже з другого-третього курсу, коли у тебе є більше знайомих, можливість влаштуватися підвищується. Особливо, якщо ти вивчаєш прикладну науку, на кшталт медицини (можна підробляти при університеті, або в клініці медсестрою).

Саша: Працюючи в AIESEC, я відповідала за відносини з бізнесом. Одним з наших основних напрямків було «стартап-середовище». І завдяки цьому проекту, який ми запустили з хлопцями, вийшло так, що один з стартапів-учасників цього проекту потім запропонував мені роботу.


Фото: Саша на робочій конференції

Про дозвілля

Саша: Відень — це місто для любителів всього. Особливо, літо і весна тут прекрасні. Вечірнє життя вражає розмаїттям кав’ярень, цікавих місць у старому місті. Тут усюди галереї, виставки, музеї. Я зазвичай проводжу час, гуляючи містом із друзями. Відень ввечері дуже красивий і спокійний. Також відвідую тематичні бізнес-заходи, що не менш цікаво. Це взагалі дуже гарне місто для того, щоб повчитися, пожити, отримати життєвий досвід.

Роксолана: Для студентів вхід в музеї безкоштовний. А ще у австрійців є традиція вибиратися на природу у вільний час. У вихідні скрізь на галявинах без сорому сидять галасливі компанії. І взагалі Відень — прекрасне місто для прогулянок.

Карина: З друзями на вихідних ми ходимо в музеї, адже для молоді до 19-ти років їх відвідування безкоштовне. У навчальні дні збираємося в просторій студії у нас в гуртожитку і спілкуємося.


Фото: Каріна з друзями

Про витрати

Саша: Чи дорого жити в Австрії? Дивлячись із чим порівнювати. Якщо з Україною, то, зрозуміло, дорого. У порівнянні з іншими європейськими містами, Відень є одним з найбільш лояльних в цьому плані. Для студентів чудово жити і вчитися у Відні, де все розташоване на відстані витягнутої руки. Всього за 5-8 євро можна з’їздити в Чехію чи Німеччину на вихідні. Завдяки тому, що Відень знаходиться якраз на роздоріжжі між західною і східною Європою, дуже вигідно і зручно подорожувати.

Роксолана: Для України це великі суми. За гуртожиток я плачу 330 євро в місяць, і це досить скромна плата за тутешніми мірками. Найдешевший варіант гуртожитку — це 250 євро. Навчання коштує 700 євро за семестр. Віза 120 євро в рік. Насправді, дуже багато витрат.

Карина: Навчатися за кордоном — це дорого. Однак, вкладення в освіту – це найприбутковіша інвестиція.


Фото: Роксолана з подругою

Плани і перспективи

Роксолана: В Україну повернутися не хочу точно. Я планую взяти участь в програмі Erasmus, побачити життя в інших європейських країнах і обрати собі місце до душі.

Карина: Хоча я і дуже люблю нашу країну, після Австрії, мені б не хотілося повертатися в Україну. Але я також не впевнена, що залишуся тут. В Австрії досить дороге життя. Тому я хочу ще поїздити по Європі, подивитися на інші країни, і вже потім приймати рішення.

Саша: Я дуже люблю нашу країну, незважаючи на те, що у нас є що змінювати, є що покращувати. Я хочу приїхати в Україну, але спершу хочу затриматися в Австрії ще на два роки, щоб набратися більше досвіду, зав’язати більше знайомств. Дай бог вже повернутися з якимось робочим файлом інформації та корисних речей, які допоможуть працювати в Україні. У мене також є ідея заснувати стартап на батьківщині, але поки хочу набратися досвіду в Європі і отримати ступінь магістра тут же.[:]

Підписатися на соцмережі:
Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

    Ірина Романівна
    Львівський національний університет ім. Івана Франка.

    Люблю виклики та беруся за складні завдання. Мій 10-річний досвід викладача доводить, що підготувати учня до сертифікації за 5 тижнів – це реально. Мені подобається робота зі студентами, бо кожен учень – це особистість, і моє завдання допомогти їм розкритися, підсвітити можливості та сильні сторони. Знаходжу способи опрацювати потрібну тему захопливо та продуктивно.

    Марія Олексіївна
    Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут філології.

    100% моїх учнів успішно складають іспити Goethe, ÖSD та Daf. Завжди допомагаю учням створити та пройти власний шлях навчання, спираючись на те, що їм подобається робити найбільше. Роблю все можливе, щоб “треба” перетворилося на “хочу”. Через дискусії тренуємо мову: шукаємо аргументацію, обговорюємо актуальні питання, що дуже сприяє динаміці в навчанні.

    Марія Іванівна
    Львівський національний університет імені Івана Франка

    Вже 20 років викладання німецької – моє головне захоплення. Є вчителем вищої кваліфікаційної категорії. Задоволення від того, що всі мої учні успішно складають іспити та проходять сертифікацію, додає мені енергії та мотивації. Мої заняття, спрямовані на розвиток навичок усного мовлення та розуміння текстів, що відповідає вимогам Гете Інституту.

    Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

      Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

        Premium пакет
        Комфорт+ пакет
        Комфорт пакет
        Залиште телефон і ми вам зателефонуємо

          VIP пакет
          Преміум пакет
          Комфорт пакет

          Готуємо документи

          • Перекладаємо та легалізуємо документи для вступу:

            • свідоцтво про народження;

            • довідку про несудимість;

            • заяви від батьків;

            • довідки про походження коштів (до чотирьох сторінок).

          • Легалізуємо дублікат свідоцтва про народження

          • Формуємо пакет документів для одержання візи або прихистку

          Організовуємо вступ

          • Підбираємо університет і спеціальність

          • Подаємо документи до одного ВНЗ на максимум 2 спеціальності

          • Реєструємо на складання вступного іспиту

          • Реєструємо в університеті й записуємо на підготовчі курси

          Контролюємо процес вступу

          • Супроводжуємо до зарахування на підготовчі курси

          • Надаємо рекомендовану літературу для написання вступного іспиту

          Допомагаємо з переїздом

          • Супроводжуємо до отримання візи або прихистку. Індивідуальний підхід до вирішення візових питань

          • Поселяємо до гуртожитку з групою

          • Оформлюємо прописку

          • Підтримуємо протягом чотирьох місяців після переїзду

          • Надаємо опікуна для неповнолітніх

          Соціалізуємо

          • Участь в зустрічах з іншими студентами, організованими на місці після приїзду.

          • Інформативна зустріч перед початком навчання про процес та особливості навчання, іспити і т.д.

          • Тематичні зустрічі з представниками компанії та іншими студентами.

          • Підсумкова зустріч наприкінці семестру з метою інформування про наступні кроки, обговорення актуальних питань про навчання та перебування.