Навчання за кордоном набуває все більшої популярності серед українців, оскільки освіта в інших країнах забезпечує достатнім багажем знань для влаштування на престижну роботу та відкриває нові можливості.
Найчастіше віддають перевагу країнам Європи, а саме: Австрії, Польщі, Словаччині та Чехії. Давайте разом розглянемо переваги кожної країни за 8-ма головними критеріями.
1.Мова та культура держави
Мова
Більшість ВНЗ всього світу, під час вступу абітурієнта разом з усім необхідним переліком документів вимагають мовний сертифікат. Тобто майбутньому студенту потрібно скласти іспит. Знання мови тієї країни, де буде проживати і вчитися студент — це великий плюс для нього. Від цього залежить, як швидко він адаптується до життя в іншій країні. Успішність також буде залежати від рівня знання мови. Тому готуватися до вступу у вищий навчальний заклад за кордоном потрібно завчасно.
Німецька — основна мова навчання для студентів в Австрії, від абітурієнтів вимагають знання мови на рівні C1, проте в деяких університетах прикладних наук достатньо рівня B1 або ж А2, підтверджений сертифікатом (ÖSD A2, Goethe-Zertifikat A2 і ін.), з подальшим поглибленим вивченням німецької мови протягом року.
В Польщі деякі ВНЗ не проводять тестів зі знання мови, проте без мови тяжко не лише облаштувати побут, а й буквально розуміти, що відбувається на лекціях. Тому необхідний рівень польської мови для технічного та медичного напрямку має бути — B2, гуманітарного напрямку — B1.
В Словаччині потрібно бути готовим до підтвердження знань словацької мови на рівні B1 та B2. Навчання проводиться на словацькій мові.
Для безкоштовного навчання в Чехії необхідно скласти іспит із чеської мови.
Також є безліч англомовних програм та навчальних курсів. В будь-якому разі, володіння чеською мовою підвищує шанси успішної здачі іспитів та отримання міжнародного сертифіката знання чеської мови (за системою СEFR, рівень A1/A2/B1 або B2).
Знання мови країни, де прагнете здобути освіту надзвичайно важливе для успішної здачі іспитів. Слід заздалегідь записатись на мовні курси, якщо розуміння мови на низькому рівні.
Вибір мови навчання має бути зваженим, прогнозованим на використання в майбутньому.
Для прикладу, словацька та чеська мови менш вживані, тоді як польська менш перспективна у міжнародних напрямках. Рекомендовано прикласти зусилля для вивчення мови, яка з користю буде використовуватись у подальшому розвитку, оскільки навчання за кордоном є короткочасним періодом життя студента, тоді як реалізація та становлення кар’єри — головна ціль перебування за кордоном. Ви можете вивчити словацьку мову для вступу у ВНЗ, але чи знадобиться вона вам після отримання диплому?
З перелічених вище мов, найбільше цінується німецька, оскільки це одна з найбільш вживаних мов Європи, яка збільшує шанси працювати у міжнародних компаніях. Німецька на третьому місці за популярністю серед іноземних мов у світі і на другому — у Європі. Ви зможете легко спілкуватись з мешканцями Німеччини, Австрії, Швейцарії, Люксембургу, Ліхтенштейну, подорожуючи по Європі. Жителі північної Індії, східної Бельгії, східної Франції, Нідерландів, Данії, Чехії, Румунії є також носіями німецької мови.
До речі, Дивись Ширше також пропонує мовні курси та підготовку для отримання сертифікату ÖSD зі знань німецької мови. Ви можете з легкістю вибрати потрібні курси від найкращих викладачів та по закінченню підтвердити знання мови на відповідному рівні.
Культура
Насамперед, не забудьте поцікавитись стилем життя в цій країні. Якщо країна приваблює тебе своєю ментальністю, її традиції тобі по душі, тут хочеться проживати, подорожувати та самореалізовуватися, тоді, це однозначно — твоє!
2.Тривалість навчання та напрямок
В Австрії тривалість навчання складає:
●бакалавр — 3-4 роки,
●магістр — 1-2 роки,
●доктор філософії — 3 роки.
Затребувані напрямки: IT-сфера, юриспруденція, медицина, економіка, маркетинг, туризм, мистецтвознавство, політологія, міжнародна економіка, соціологія. А крім того: біологія, мікробіологія, машинобудування, транскультурні комунікації, агробізнес, архітектура, біохімія, біотехнології, бізнес-інформатика, фармація.
В Польщі тривалість навчання від 2-х до 5-ти років, в залежності від ступеня та спеціальності. Навчання ділиться на 2 семестри по 5 місяців кожен.
Популярні напрямки: IT-сфера, фінанси та банківська справа, торгівля, філологія, транспорт та логістика.
В Словаччині три рівні вищої освіти:
●бакалавр — 3 роки,
●магістр — 2-3 роки,
●доктор медицини — 3-4 роки.
Затребувані напрямки: IT-сфера, медицина, педагогічна діяльність, інженерія, робочі спеціальності та біотехнологія.
В Чехії також три вищі освіти:
●бакалавр — 3-4 роки,
●магістр —2 роки,
●доктор наук — 2-3 роки.
Популярні напрямки: туризм, бізнес, дизайн, менеджмент.
Отже, тривалість навчання у європейських країнах подібна, проте є свої розбіжності, насамперед, обумовлені вибором спеціальності.
3.Вибір ВНЗ та умови вступу
Наступним не менш важливим критерієм є умови вступу до ВНЗ. Зазвичай вони нескладні, однак у кожному навчальному закладі можуть бути присутні свої нюанси, тому до цього потрібно відповідально віднестись.
Австрія дуже приваблює можливістю вступу до ВНЗ, одразу після закінчення школи, без складання вступних іспитів. Однак в деяких університетах студенти повинні скласти додаткове тестування.Середній бал атестату не відіграє важливу роль при вступі, однак високі оцінки з профільних предметів є перевагою.
На вибір є ВНЗ:
Universität — академічна, теоретична спрямованості, є відділ докторантури (Ph.D).
Fachhochschule — практичне і прикладне спрямування, є часткова форма навчання (part-time).
У Польщі вступні іспити відсутні, результати ЗНО не враховуються. Оцінюються лише освітні документи абітурієнта. В деяких університетах можливі додаткові профілюючі тести або іспити, мовні сертифікати, презентації проєктів.
ВНЗ Польщі: університети, інститути, академії, вищі школи. За спеціалізацією поділяються на: медичні, технічні, суспільно-економічні, спортивні, бізнесові.
В Словаччині без вступних іспитів в державному ВНЗ можуть навчатись студенти, які закінчили підготовчі курси та є акредитованими міністерством освіти Словаччини. Навчання є безкоштовним. Всі інші студенти, без підготовки, можуть також вступити до приватних ВНЗ Словаччини. Однак їх дипломи не так високо оцінюються та цінуються як державних ВНЗ.
Існують державні, приватні та громадські вищі навчальні заклади.
За спеціалізацією поділяються на: традиційні, технологічні, мистецтва та музики і економічні.
В Чехії іноземні абітурієнти повинні скласти 2-3 вступних іспити у формі тестів, співбесіди, есе або твору, а також тест на знання чеської мови.
За напрямами чеські ВНЗ розрізняють: економічні, технічні та гуманітарні.
Отже, перед вступом в омріяний ВНЗ варто завчасно поцікавитись системою освіти країни. В Австрії можливо вступити до навчального закладу та здобути якісну вищу освіту без вступних іспитів, однак це поширюється не на всі спеціальності.
Варто ретельно обирати заклад навчання, враховуючи цінність диплому в майбутньому. Для прикладу, серед українців дуже поширене навчання в польських приватних закладах освіти, дипломи яких стали дуже поширеними, цим самим втративши цінність та унікальність перед міжнародними дипломами австрійських вишів. Цікавий також той факт, що самі чехи віддають перевагу навчанню у Австрії, оскільки з своїм дипломом вона відкриває широкі можливості пошуку омріяної роботи.
4.Вартість навчання та проживання
Фінансова сторона — одне з найважливіших питань при виборі країни для навчання. Тому заздалегідь поцікавтесь скільки коштує навчання та проживання у вибраній країні.
Порівняймо країни Європи:
Країна | Вартість навчання | Вартість проживання, місяць |
Австрія | Від 750 євро за семестр | Від 500 євро |
Польща | Від 975 євро в рік в приватних і 1250 євро в рік в державних університетах | Від 400 євро |
Словаччина | Від 1500-3000 євро в академічний рік в платних ВНЗ | Від 400 євро |
Чехія | Безкоштовно чеською мовою в державних ВНЗ, від 6 до 13,5 тис. євро на рік за навчання англійською мовою | Від 400 євро |
Варто також врахувати майбутні витрати на підготовчі курси. Для прикладу, в Словаччині доведеться додатково оплачувати лінгвістичні курси вартістю 3000 євро в рік. У Чехії також вартість курсів вартує біля 2500-3000 євро на рік.
Вартість навчання в Австрії не набагато перевищує витрати на освіту в інших країнах Європи, проте значно відрізняється рівень життя самих студентів. Це перспективне працевлаштування та можливість вільно подорожувати Європою через відкриті кордони. Обираючи освіту в Австрії ви, насамперед, обираєте якість свого життя.
5. Локація ВНЗ
Перед вибором ВНЗ слід детально вивчити яке автомобільне, залізничне та авіасполучення існують у місці навчання, оскільки в процесі навчання студенти неодноразово подорожують, їздять додому, проходять практику чи стажування.
Найближчими країнами сусідами України є Словаччина та Польща.
Однак лише Австрія дає можливість здійснювати недорогі авіаперельоти, через відкриті кордони, для подорожей в Італію, Швейцарію, Німеччину тощо. Австрія складається з 9 федеративних земель: Нижньої Австрії, Верхньої Австрії, Бургенланда, Штирії, Каринтії, Тіролю, Форарльберга, Зальцбурга і Відня. У столиці кожної з земель для зручності переміщення знаходиться аеропорт. Основні пристані розташовуються в Лінце і біля Відня.
Також країна відрізняється своєю культурною спадщиною та географією. Туристів приваблює краса архітектури, гірські селища та альпійські ландшафти. Для студентів в країні передбачені знижки на проїзні квитки та туристичні послуги. Австрія — країна, що відкриває нові враження.
6. Віза для поїздки на навчання
Отримання візи — складний бюрократичний процес, який ви можете легко пройти разом з Дивись Ширше.
В кожній країні Європи є свої вимоги щодо відкриття студентської візи. Більш детальну інформацію слід вивчати на сайтах посольств країни.
https://mfa.gov.ua/embassies/avstriyia – Посольство Австрії
https://mfa.gov.ua/embassies/polshcha – Посольство Польщі
https://mfa.gov.ua/embassies/slovachina – Посольство Словаччини
https://mfa.gov.ua/embassies/chechiya– Посольство Чехії
На що ж варто звернути увагу:
- документи мають бути без помилок;
- строк подання студентської візи;
- чи відповідає вибрана спеціальність тій, на яку навчалися в Україні (для студентів, які вже мають диплом);
- фінансове питання — чи достатньо коштів на навчання за кордоном та повернення додому після навчання.
З Дивись Ширше ви отримаєте професійний супровід на кожному етапі оформлення візи для навчання в Австрії та забудете про всі тривоги.
Не вагайтесь! Завчасно підготуйтесь для втілення своєї мрії у реальність.
7. Чи буде можливість поєднувати роботу та навчання
Важливо звернути увагу на поєднання роботи та навчання, оскільки працюючи можна покривати витрати на навчання.
В Австрії адміністрація ВНЗ з розумінням відноситься до студентського заробітку. Студенти-бакалаври отримують офіційний дозвіл працювати не більше 20 год в тиждень. За таких умов є можливість заробити від 300 євро в місяць.
В польських ВНЗ з студентською візою можна працювати не більше 120 год в місяць (4 год на день).
В Чехії студенту дозволено працювати лише 30 діб в рік.
В Словаччині студенти також можуть працювати не більше 20 год в тиждень. Деякі роботодавці можуть давати студентам додаткову роботу додому, що також сприяє щомісячному заробітку.
Варто зазначити, що середній дохід після випуску з ВНЗ найвищий в Австрії з усіх перелічених країн.
8.Працевлаштування та перспективи
Дані статистики показують, що випускники європейських ВНЗ знаходять собі роботу протягом 3-х місяців. Легше і швидше знайти тим роботу, хто працював та поєднував роботу з навчанням.
Найвище котирується в Європі, США та Канаді з названих вище країн, австрійський диплом міжнародного зразка, визнаного практично у всіх країнах світу. Недарма сюди прагне вступити більша частина студентів-іноземців, для яких створені чудові умови вступу та навчання. З 1 липня 2011 року для мігрантів країн, що не входять в ЄС, з’явилась можливість працювати офіційно в Австрії, а саме отримати червоно-білу карту (RWR-Card) і разом з цим відкрити доступ до австрійського ринку праці.
Вручення диплому після закінчення польського ВНЗ означає отримання права на тимчасове проживання з метою пошуку роботи, тому перед вступом до Польщі необхідно оцінити перспективи можливої імміграції . Багато студентів під час навчання користуються можливістю проходження практики, цим самим збільшуючи ймовірність пошуку роботи. Власникам карти поляка цей процес є легшим.
Перевагою Чехії є можливість вже під час навчання проходити стажування в зарубіжних організаціях, брати участь у програмах обміну з всесвітньо відомими університетами.
Особливістю Словаччини є щорічні «Виставки ринку праці», де ти сам можеш розмовляти з представниками різних організацій та отримати повну інформацію про роботу. На таких виставках йде справжня боротьба за майбутнього випускника.
В Чехії, Польщі та Австрії одні з найнижчих показників безробіття, про що свідчать показники Євростата: https://cutt.ly/zf7SgIH
Чому ж все таки варто обрати Австрію:
- високі шанси для вступу
- доступна ціна навчання
- німецька — ділова та престижна мова навчання
- швидке працевлаштування
- міжнародне визнання диплому
- проживання у передовій державі Європи
- можливість поєднувати роботу та навчання
- вища оплата праці в порівнянні з Чехією, Польщею та Словаччиною
- можливість подорожувати та надихатись культурною спадщиною Австрії
Вища освіта в Австрії — це не лише перспективне майбутнє, а й прекрасний спосіб відкрити для себе щось нове, отримати фундаментальний досвід, відвідати інші країни, а можливо перебратись в більш розвинену країну та знайти шлях успішної реалізації кар’єри.
Варто також звернути увагу на те, що останнім часом Австрія стала бізнес-хабом на цілі Балкани та Центральну Європу. Тут в свою чергу збираються: бізнеси, виробництва, компанії, які потребують нових працівників з отриманими кваліфікованими знаннями австрійських навчальних закладів.
Тому, відмінна та перспективна освіта в Австрії — це аж ніяк міф, це реальність, яка підтверджується фактами. Із австрійським дипломом вам гарантоване вдале працевлаштування, відкриття нових горизонтів, нові друзі та знайомства, самостійне та відповідальне життя, подорожі та безцінний досвід життя за кордоном.
Наша місія допомогти кожному студенту знайти себе та самореалізуватись аби надійно та впевнено відчувати себе у майбутньому. Разом з Дивись Ширше ви досягнете поставлених цілей.
На вас чекає насичене студентське життя. Не вагайтесь! Зробіть правильний перший крок вже.[:]