Суб’єктивне значення модальних дієслів
У німецькій мові важливо не лише передавати свої думки, а й правильно відтворювати слова інших. Як показати, що це не ваша особиста думка, а лише твердження іншої людини? У цьому допомагають модальні дієслова в суб’єктивному значенні, зокрема sollen та wollen. Вони дозволяють дистанціюватися від висловлювань, зберігаючи нейтральну позицію. Цей граматичний інструмент особливо корисний у повсякденному спілкуванні, ЗМІ або професійному середовищі. У статті ми пояснимо, як і коли вживати sollen та wollen у подібних ситуаціях.
Відтворення висловлювань іншої особи в німецькій мові
Є різні способи повторити те, що сказав інший.
Однією з можливостей є непряма мова. Якщо ви ще не знаєте непряму мову або погано її памʼятаєте, вам варто спочатку пройти цю тему!
За допомогою непрямої мови можна трохи дистанціюватися від висловлюваного: я сам так не кажу, це хтось інший сказав! У непрямій мові той, хто говорить, залишається нейтральним.
Модальні дієслова Wollen/ sollen у субʼєктивному значенні
Щоб більше дистанціюватися від твердження іншої особи, ви використовуєте модальні дієслова Wollen/ sollen у субʼєктивному значенні. За мить ми побачимо, що це означає.
Уявіть, що хтось, одягнений як лікар, каже у відео YouTube:
Drei meiner Patienten sind direkt nach der Corona-Impfung gestorben.
(Троє моїх пацієнтів померли відразу після щеплення від коронавіруса.)
Auf dem Schreibtisch des Mannes im Video steht ein Namensschild „Dr. med Anoroc“.
(На столі чоловіка на відео стоїть табличка «Dr. med Anoroc».)
Але у вас є сумніви щодо правдивості смертей, і ви не впевнені, що ця людина справді лікар. Тоді ви можете говорити про відео так:
Einem youtube-Video zufolge sollen drei seiner Patienten direkt nach der Corona-Impfung gestorben sein. (суб’єктивне значення)
Der Mann, der das im Video sagt, will Arzt sein. (суб’єктивне значення)
За допомогою «субʼєктивного» використання модальних дієслів sollen/ wollen ви даєте зрозуміти, що заяви цього чоловіка є для вас просто твердженнями. Твердження – це те, що потрібно довести, перш ніж у нього можна повірити. Ви пояснюєте: це його субʼєктивна думка, але я в це не вірю.
Коли ви використовуєте sollen а коли wollen?
Коли мова йде про те, що інша особа стверджує про третю особу, вживається Sollen. Мовець повторює чуже висловлювання, не ручаючись за його правдивість.
Коли мова йде про те, що інша людина стверджує про себе, вживається Wollen. Цим предметом може бути лише 2-а або 3-я особа. Таким чином мовець повторює те, що хтось стверджує про себе, але також висловлює те, що мовець не обов’язково вважає це твердження правдивим.
Lisa soll schwanger sein. = Eine dritte Person / man behauptet, dass Lisa schwanger ist. ( третя особа стверджує, що Ліза вагітна.)
Anton will der schnellste Läufer sein. = Anton behauptet, dass er der schnellste Läufer ist. ( Антон стверджує, що він найкращий німецький бігун.)
Суб’єктивне використання модальних дієслів sollen і wollen — це потужний засіб для передачі чужих слів з нейтральною або критичною позицією. Завдяки ним ви зможете не лише граматично правильно формулювати непряму мову, а й демонструвати критичне мислення у спілкуванні.
Щоб впевнено застосовувати ці форми в реальному мовленні, варто практикуватися регулярно й під керівництвом досвідчених викладачів. Запрошуємо вас вивчати німецьку мову онлайн разом з онлайн-школою derHammer — ми допоможемо вам розібратися навіть у найскладніших темах граматики, навчимо говорити чітко, грамотно і впевнено.
Обирайте якісні курси німецької мови — приєднуйтесь до derHammer та вивчайте мову з задоволенням!