Є дев’ять фатальних помилок, через які залізобетонна Австрійська бюрократія не допустить абітурієнта до навчання. В результаті доведеться зробити декілька кроків назад та пропустити цілий рік життя, очікуючи наступну вступну кампанію. В статті розглянемо, як уникнути цих помилок при вступі у Віденський університет та інші ВНЗ Австрії.
В інтернеті є купа відео та статей, які розповідають, що вступ до Австрії – це легко, немов прогулянка райдугою. Часто їх створюють вчорашні студенти(ки), які тільки випустились з університету та відкрили свій перший “великий успішний бізнес”. Це не означає, що в їхніх матеріалах немає корисної інформації. Навпаки, в таких серйозних речах, як навчання за кордоном, правильно проаналізувати якомога більше інформації з різних джерел. Але завжди важливо пам’ятати, що:
- Процедури вступу та отримання візи змінюються ледь не кожен рік, інформація про навчання в Австрії для українців може бути застарілою.
- Юним фірмам потрібно виправдати свою дешеву ціну ілюзією простоти вступу. Їхні послуги не включають подолання багатьох підводних каменів, є сподівання на “авось”, перекладання роботи на абітурієнтів. Тому вони одягають читачам рожеві окуляри.
- Інформація з таких джерел вторинна. Не з офіційних австрійських джерел та процедур, а пропущена через свідомість молодих умів та перекладена в яскравому, але ненадійному форматі.
- Через небагатий досвід автори можуть не врахувати нюанси вступу для певних спеціальностей та університетів. Наприклад, навчання у деяких університетах не дає право на отримання візи. І таких нюансів по вступу за кордон – сотні!
Після прочитання таких статей люди або намагаються вступати в Австрію самі, або ж користуються послугами незрілих фірм, щоб зекономити. І це добре, якщо поступити таки виходить – ми тільки раді! Але часто буває, що через пропуск критичних дій чи дат абітурієнти отримують відмову від університетів Австрії – і вимушені чекати цілий рік, до наступної вступної кампанії. Звісно, це забирає багато нервів.
Щоб убезпечити вас від подібного, в цій статті ми перерахуємо всі кроки та підводні камені вступу в університети Австрії. Для цього зібрали досвід дев’яти років роботи “Дивись Ширше” та історії 1500+ студентів, які успішно подолали вступ за кордон з нами.
Коло №1. Шпрехен зі дойч? Або що може піти не так з вивченням німецької
Часті помилки: неякісний репетитор/курси, запізнення мовного сертифікату.
Необхідний час: Рік та більше.
Правильно починати вступ в Австрію ще у кінці 10 класу – з вивчення німецької мови. Раніше можна було вступити без знання мови та пройти курси на місці. Зараз же обов’язковим є знання мови на рівні А2, підтверджене сертифікатом мовного центру. Інакше – відмова від університету.
Які є нюанси вивчення німецької для навчання в Австрії? Перший – австрійська німецька відрізняється від “німецької німецької”. Другий – мовний екзамен ÖSD складається зі слухання, мовлення та письма на певні теми. Якщо батьки вирішили зекономити на курсах німецької чи репетиторі, дитину підготували без урахування цих нюансів – екзамен здати майже неможливо. Ця проблема зустрічається настільки часто, що ми в “Дивись Ширше” вирішили створити свої курси німецької та мережу перевірених репетиторів – щоб наші абітурієнти точно здали екзамен добре.
Наприклад, дитина старанно вивчила німецьку, знайшла мовний центр та здала екзамен. Відповідь йде довго, іноді до тижня. В умовах вступної кампанії важливий кожен день – австрійські університети затягування строків не терплять. Ми вирішуємо цю проблему через особисті домовленості з мовним центром, який проводить екзамен суто під нашу групу. Тому наші абітурієнти отримують відповідь та сертифікати швидше. Це дає змогу відразу переходити до наступних кроків або мати більше часу підготуватись до перездачі, якщо дитина не здала.
По успішній здачі потрібно дочекатись сертифікату з Австрії, це 3-4 тижні. Наші групи отримують їх швидше, в середньому за два тижні. Це дає можливість подати документи в університети Австрії до основної вступної хвилі та уникнути черг. Це важливо, особливо якщо людина затягнула зі здачею екзамену – поки йтиме сертифікат, вступна кампанія може закінчитись.
На сьогоднішній день не достатньо знайти просто центр для здачі. У зв’язку із військовим станом в Україні центри тестування значно зменшили кількість здач. Тому ми з кожним студентом індивідуально узгоджуємо здачу із запасом часу на отримання сертифікату. Оскільки частина наших студентів перебуває наразі закордоном, менеджери підбирають зручні дати та локації для написання іспиту, обговорюють запасні варіанти.
Тому таймінг у написанні екзамену дуже важливий – щоб вчасно підготуватись, отримати сертифікат і, раптом що, мати час на перездачу. “Дивись Ширше” все це робить, звісно ж, з любов’ю ?
Історія з життя: абітурієнт вивчав мову з неякісним репетитором, не здав на сертифікат. Звернувся до нас, коли терміни завершились та всі інші розвели руками. Ми дали йому нашого вчителя для інтенсивних занять, записали на нашу внутрішню здачу, і він здав за супер короткий термін. Терміни подачі заявки на вступ вже вийшли, але ми вмовили університет прийняти заяву. Абітурієнт успішно вступив у Віденський університет.
Коло №2. “Роздоріжжя” або вибір спеціальності
Часті помилки: передумати зі спеціальністю, неправильно обрати ВНЗ, пропустити строки дедлайнів пре-реєстрації.
Необхідний час: 1-2 тижні.
Вибір спеціальності для навчання за кордоном – це цілий коктейль з хвилювань батьків, “трендовості” професії і особистих бажань абітурієнта. Важливо його правильно “замішати”, щоб обрана спеціальність радувала душу під час навчання і гаманець – після закінчення. Ми для цього навіть курси профорієнтації розробили, а наші менеджери допомагають обрати спеціальність, враховуючи інтереси дітей та батьків.
Складність в тому, що в університетах Австрії є спеціальності з окремими конкурсами та вступними іспитами, і до них теж потрібно готуватись. З цим ми також допомагаємо – ми надаємо матеріали для підготовки до вступних іспитів, проводимо консультативні зустрічі із менеджерами. Крім того, у Відні проводяться курси, ціль яких підготувати наших студентів підготовчого відділення до успішної здачі німецької мови та математики на курсах.
Не дай Бог, дитина не здала вступні іспити на бажану спеціальність, що тоді? Молоді компанії з вступу в таких випадках часто розводять руками: “Ми зробили все, що змогли”. Деякі компанії прямо на сайті пишуть, що якщо ви не вступили, то максимум вони можуть подати вас через рік безкоштовно. При цьому ваші гроші залишаються у них, а ви втрачаєте рік життя. Ми ж завжди турбуємось про страховку, “другий парашут” – подаємо документи в інші ВНЗ, в які легше вступити.
Коло №3. Вибір університету в Австрії – де трава найзеленіша?
Часті помилки: обрати поганий університет для бажаної спеціальності.
Необхідний час: 1-2 тижні.
Не менш критичним при навчанні за кордоном є вибір університету. Наприклад, захотіла дитина стати економістом – який ВНЗ найбільш престижний у цій галузі? Комусь також важливими будуть фактори поза навчанням: якість гуртожитків, наявність співвітчизників та студентських спільнот і т.д.. Починаючі фірми для вступу часто влаштовують в один і той же університет – просто тому що це для них накатана схема. Крім того, деякі університети мають дуже хитровимучену схему вступу, яка ставить додаткові палки в колеса.
Щоб дізнатись деталі про кожен університет Австрії, потрібно прочитати десятки сайтів і форумів, бажано – німецькою. Або ж звернутись до спеціалістів, які всі ці нюанси знають через великий досвід роботи та сотні влаштованих студентів.
Історія з життя: дівчинка вирішила подаватись у Відень самостійно – і успішно вступила. Але є одне але – навчання в обраному університеті не давало права на студентську візу! Під час самостійного аналізу вона цього не врахувала. Звернулась до “Дивись Ширше” – і ми знайшли способи, і як залишити її в цьому університеті, і отримати студентську візу.
Коло №4. “Заручини” з університетом – пре-реєстрація на вступ
Часта помилка: “проворонити” необхідні дати.
Час: 2-3 години.
Після вибору університету потрібно пройти пре-реєстрацію на вступ за кордон. Відбувається на сайті ВНЗ, необхідно правильно завантажити паспортні дані та мовний сертифікат. Пізніше в цьому кабінеті додаємо інші необхідні для вступу документи.
Пре-реєстрація має обмежені строки подачі, якщо про них не знати – можна “пролетіти”, і чекати ще рік до наступної.
Коло №5. Марафон по кабінетах – апостилювання та переклад атестату
Можливі помилки: втрата часу в чергах, втрата оригіналу атестату.
Час: до двох тижнів, в залежності від місця проживання.
Ось щасливий одинадцятикласник(ця) отримав атестат. З хорошими (сподіваємось) оцінками. Красивий, що аж язиком лизнути хочеться! І не дійсним для навчання у Австрії ? Щоб атестат став дійсним, його потрібно апостилювати – провести міжнародне завірення. В Україні це ціла епопея.
Спочатку потрібно завірити його апостилем у Міністерстві освіти, в Києві. Охочих вступити за кордон багато, тому люди займають черги з п’ятої ранку – іноді доводиться простояти цілий день. Врахуйте, що це липень, половина співробітників МОН йде у відпустку, що створює ще більші затримки.
Ви отримали печатку у МОН, тепер потрібно перекласти атестат у спеціальному бюро. Після цього потрібно піти у ще одне Міністерство – юстиції, точніше, у відділення при ньому. Простояти ще день в черзі, щоб лише віддати його, і потім чекати 5-20 днів на отримання. І це ще не все, фінальна інстанція – завірити атестат у нотаріуса.
Робити це через фірми по апостилюванню, як часто “делегують” клієнтам молоді агенції по вступу – це ризик. Щось пропустять, забудуть, ви надішлете документи в Австрію – вони повернуться з відмовою, через 4-5 тижнів, коли вже буде пізно щось міняти.
Для своїх абітурієнтів “Дивись Ширше” включає апостилювання атестату для навчання за кордоном у свої послуги. У нас є прямий доступ до необхідних працівників у міністерствах, бюро та нотаріусу, завдяки чому вам не потрібно днями мотатись по спекотному та запиленому літньому Києву. Ви просто даєте нам атестат – і летите відпочивати у Хорватію чи до бабусі на вареники ? Ми робимо все необхідне за п’ять днів. Оригінали документів повертаємо вам відразу після сканування – поки вони йдуть до вас поштою, ми вже подали документи в університети.
Але знаєте, що кумедно? Після апостилювання атестат все одно потрібен ще один документ, який його підкріплює.
Коло №6. “Окончательная бумажка”. Довідка про можливість навчання в українському університеті
Часті помилки: не домовитись з університетом про отримання довідки.
Час: від тижня до безкінечності.
Українські атестати, навіть апостильовані, не достатніми для прямогу вступу в університет Австрії. Освіта в Австрії побудована інакше – у школі навчаються довше, тому наші атестати вважаються “недоатестатами”. Натомість, “сила” університетів вважаються рівною, тому готовність абітурієнта підтверджує довідка, що він може навчатись на такій же спеціальності в Україні.
Недосвідчені фірми це питання часто не вирішують, відмахуючись, та говорячи, що це легко, ви і самі зробите. Це не легко. Бланк на цю довідку має доволі розмиті вимоги, і український університет має їх відтворити на своєму бланку. Підписується він проректором, обов’язково – з гербовою печаткою. Навіть будучи студентом університету, довідку зробити складно – деканат же розуміє, що це для освіти за кордоном, і вони не зацікавлені у відтоці студентів. Що і говорити, якщо дитина не навчається в університеті, як більшість абітурієнтів.
Необхідно вказати, що на сьогоднішній день австрійські ВУЗи не вимагають подачі такої довідки. Проте ця ситуація може змінитись, тому ми тримаємо руку на пульсі та контактуємо напряму з університетами, для того, щоб дізнаватись першими про зміни в умовах зарахування.
Коло №7. Лист з Гоґвортсу – подача документів та отримання запрошення
Часті помилки: подача під час основної хвилі, неточності в документах, неповний пакет.
Час: від тижня до двох місяців (коли вже запізно), залежить від строків подачі.
Майже #перемога – у вас на руках чотири базові документи, необхідні для вступу: мовний сертифікат, пре-реєстрація на вступ, апостильований атестат та довідка про можливість навчання в Україні (але ще можуть бути додаткові, в залежності від університету та спеціальності). Подається це все в університет для отримання запрошення на навчання в Австрії. Тут важливу роль відіграє, наскільки швидко зроблено попередні пункти. Якщо подаватись в середині липня, коли почалась основна хвиля – запрошення йтиме довго, 3-4 тижні, можливо і до кінця серпня. Реєстрація відбувається до 5 вересня – рахуйте самі, наскільки добре чекати відповіді, нервувати. Якщо запрошення не прийде вчасно – потрібно чекати наступного року.
Завдяки налагодженим процедурам та зв’язкам ми подаємо документи наших абітурієнтів ще на початку липня, до основної хвилі подачі заявок. Тому в кінці липня всі мають запрошення та спокійно планують переїзд.
Історія з життя: один з клієнтів звернувся до “Дивись Ширше” доволі пізно – на початку серпня, тому запрошення прийшло аж 3 вересня – за два дні до закриття реєстрації. В стандартній ситуації тут нічого не зробиш. Але ми змогли віддалено зареєструвати юнака на курси при університеті, знайти гуртожиток, швидко посадити на літак – і наступного дня зареєстрували його у Віденському університеті. Для таких ситуаціях у нас є менеджери та знайомі на місці. А фірми без зв’язків та досвіду за таких обставин зачасту просто розводять руками.
Коло №8. По ту сторону кордону. В’їзд в Австрію та оформлення на місці
Часті помилки: неможливість заїхати під час карантину, неправильна процедура оформлення, зрив дедлайнів.
Час: до 14 днів.
Отримали запрошення – можна їхати реєструватись на навчання в Австрії. З в’їздом є нюанси. Наприклад, під час карантину кордони були закриті, і продовжити процедуру вступу було просто неможливо. Ми зв’язались з контактами з Міністерства соціальної політики Австрії, посольством України в Австрії, консульством, Магістратом №35. За допомогою цього отримали письмовий дозвіл на в’їзд для студентів та супроводжуючих осіб. Таким чином, організували не лише вступ, але і поїздку для батьків, які стільки пробули в Україні без виїзду та рвались вдихнути вільне повітря Європи ?
По приїзду потрібно зареєструватись на курсах при університеті – на них абітурієнти продовжують вчити німецьку та спеціалізовані предмети. Реєстрації на курси мають хитру схему, обмежені декількома днями, дати змінюються кожного року. Не зареєструвались на курси – не допустять до навчання. І, як ви вже зрозуміли, потрібно знову чекати наступного року.
Окрім вступу на курси потрібно зареєструватись у гуртожитку, зробити прописку, оформити страхування та відкрити рахунок в банку. Все це – німецькою, у незнайомій країні, з урахуванням купи місцевих правил та особливостей бюрократії. Звісно, це набагато простіше, коли поруч є знаюча та досвідчена людина, яка зареєструвала не одну сотню студентів та виконує цю роботу за вас.
Коло №9. Фінальний бос – подача на візу
Часті помилки: не так документи розклали, не так пояснили, “не сподобались”, Сатурн в третьому домі.
Час: 3-4 тижні.
Вітаємо, ви дійшли до останнього “дракону” – подачі на студентську візу в Австрії. Для цього потрібно надати в Магістрат №35 такі документи:
- Підтвердження реєстрації на курси та в університет;
- Прописка;
- Страховка;
- Фінансові документи про джерело доходів та наявність коштів на рахунку (потрібно мати від 9000 євро).
Які особливості цього “останнього дракона”? Надати документи в правильній, логічній формі, бо те, що зрозуміло для українця не буде зрозумілим для австрійця. А це прямий шлях до відмови. Австрійці дуже прискіпливі до походження коштів – все має бути максимально легально. Недосвідчені фірми люблять спускати це питання на тормозах, як щось елементарне, “прокатить і так, знайома проскочила”. Ніт! До цього потрібно ставитись максимально серйозно. В нас був випадок, коли навчання в Австрії оплачував хрещений батько абітурієнта, так довелось приносити в Магістрат №35 справку від церкви!
Документи на студентську візу в Австрію важливо подавати, щоб комар носа не підточив: з урахуванням усіх процедур, без помилок, вчасно. Якщо до чогось “достібуться” – дуже важко отримати позитивну відповідь, частіше – відмова. Починаючі фірми в таких випадках радять йти в суд, розповідають історію про “міфічну” знайому, яка його легко вигравала. Ніколи не намагайтесь судитись з австрійцями! Ви витратите купу коштів (година адвоката – 250 євро), часу, зіпсуєте репутацію перед магістратом та все одно не отримаєте візу. Краще переподати документи, залучивши компетентних у цьому людей.
З початком повномасштабного вторгнення, українцям обмежили можливість подачі документів на візу. Проте і в цьому випадку ми маємо для наших студентів запасний варіант – оформлення тимчасового прихистку. На сьогоднішній день в Австрії прихисток дійсний до 2024 року. Не варто боятись прихистку, оскільки він надає ті ж самі права, що і віза та ми підкажемо нюанси, на які варто звертати увагу, наприклад:
– для оформлення необхідно мати прописку у Відні та закордонний паспорт;
– для неповнолітніх необхідно мати опікуна у Відні.
Всі важливі кроки студенти проходять разом із нашими менеджерами, оформлення візи чи прихистку не виключення.
Що ми маємо у результаті? Всі етапи та документи для вступу в Австрію виглядають так:
Завершення – і початок чудового нового світу навчання в Австрії
Якщо ви пройшли ці дев’ять етапів, з нашою допомогою чи без (що, як ви переконались, набагато складніше) – вітаємо зі вступом! Навчання у Австрії сповнене нових знань, зв’язків та приємних пригод.
Для своїх абітурієнтів ми проводимо інструктаж з проживання в Австрії, бо є багато нюансів. Наприклад, в Україні виклик швидкої безкоштовний, а в Австрії це можна робити лише у критичних випадках, інакше штраф 800 євро. Курити в гуртожитках тут не те що заборонено – це ще й дуже дорого. Датчики диму в кімнатах дуже чутливі, при спрацюванні приїжджає відразу декілька пожежних. За помилковий приїзд кожної – штраф 400 євро. В Австрії суворі закони, особливості яких важливо знати – тому ми детально пояснюємо місцеві особливості нашим абітурієнтам.
Також початок життя у новій країні – це завжди стрес, який набагато простіше проходити разом з людьми зі своєї країни. Якщо починаючі фірми відправляють по 10-15 людей на вступ, то “Дивись Ширше” щороку допомагає вступити в Австрію 150-200 студентам. Спільнота “Дивись Ширше” у Австрії налічує більше тисячі студентів, які спілкуються між собою, відвідують організовані нами заходи та вечірки. Так адаптація відбувається набагато швидше та приємніше.
Менеджери підтримують наших студентів і після вступу – можуть надати юридичну та адміністративну підтримку, консультують з питань стажувань та кар’єри.
Вступ з недосвідченими фірмами, хоч у них і дешева ціна – це ризик. Часто вони знаходяться в Австрії, не вирішують питання в Україні, не беруть відповідальність за результат. Вступ з “Дивись Ширше” вартує дорожче, ніж зі вчорашніми студентами, але так ви отримуєте десять років нашого досвіду, гарантії та можливість легко вирішити проблемні ситуації. Будемо раді відкрити вам світ навчання в Австрії. Записуйтесь на безкоштовну консультацію по навчанню у Австрії.
Наостанок перерахуємо ресурси та напрацювання “Дивись Ширше”, які допомагають нам влаштувати ваш вступ в Австрію швидко та без нервів:
- Зв’язки в Міністерстві освіти та Міністерстві Юстиції;
- Зв’язки в університетах Австрії та консульстві;
- Спільнота з 1200+ студентів на місці;
- Шалений досвід – 10 років роботи на ринку, 1500+ влаштованих студентів;
- Менеджери, офіс та офіційна компанія у Відні;
- Офіси у Києві та Львові;
- Зв’язки в Магістраті 35;
- Зв’язки з проректорами українських університетів для довідок;
- Авторські курси німецької, розроблені нами під потреби абітурієнтів, курси профорієнтації, мовні табори;
- База гуртожитків для проживання, які дають нам індивідуальні знижки. В середньому економія до 850 євро;
- Мережа перевірених репетиторів, які готують саме для вступу в Австрію;
- Зв’язки з мовною школою у Відні;
- Авторські курси в Австрії для здачі вступних іспитів, економія до часу до двох років.