Освіта за кордоном вже давно стала реальністю для українських абітурієнтів. Сьогодні отримати диплом європейського університету може кожен, хто прагне знань та достатньою мірою володіє іноземною мовою. Велика кількість стипендій та грантів має на меті допомогти творчій та старанній молоді розвивати сучасну науку.
За наявності українського диплому та бажання примножити власні наукові здобутки в Європі, ви також можете розраховувати на стипендію або грант. І Австрія для цього підходить якнайкраще. По-перше, це високорозвинена країна, яка вкладає значні кошти в освіту. По-друге, австрійська освітня традиція відома ще з середніх віків.
Отримати стипендію можуть як студенти-бакалаври, так і магістри. Стипендії виділяють кілька організацій, серед яких найбільшою популярністю користуються OEAD і GRANTS.AT. Всі відкриті гранти на навчання вони оприлюднюють на своїх сайтах. А студентська газета Віденського університету регулярно публікує дані про доступні стипендії.
Отже, нижче розглянемо на які федеральні гранти Австрії можуть розраховувати українці.
Стипендія CAG
Студенти – бакалаври та магістри, що вивчають електроніку, електротехніку, комп’ютерне моделювання, інформаційні технології і телекомунікації, можуть претендувати на стипендію CAG на навчання у Вищій спеціальній школі у в Санкт-Пельтені.
Грант видається на весь період навчання і його розмір складає 2000 євро на рік. Також грант покриває витрати на навчання (726 євро на рік) та проживання у гуртожитку (240 євро на місяць).
Вимоги до кандидатів:
- досконале володіння німецькою та англійською мовами;
- повна середня освіта;
- успішно складений вступний екзамен.
Подати Заяву на грант можна протягом року.
Австрійський грант
Австрійський грант можуть отримати випускники ВНЗ, які продовжують навчання або займаються дослідженнями з метою отримання кандидатського ступеня за межами Австрії. Головна вимога при отриманні гранту – тема дослідницької роботи повинна бути пов’язана з Австрією.
Претендувати на отримання гранту можуть фахівці в галузях природничих, технічних, суспільних, гуманітарних наук, юриспруденції, економіки, медицини, ветеринарії, сільського господарства і витончених мистецтв.
Здобувачі – аспіранти або викладачі ВНЗ. Якщо ви тільки в процесі отримання ступеня кандидата наук, то такий свій статус необхідно підтвердити офіційним документом закладу, в якому ви навчаєтесь.
Вимоги до кандидатів:
- знання німецької мови на достатньому рівні і термінології за своєю тематикою (якщо подальша розробка досліджень буде проходити англійською – вимоги такі самі);
- вік до 35 років.
Крім того, дослідження має бути ретельно сплановане і підготоване таким чином, щоб провести його можна було в Австрії.
Стипендія виплачується протягом року і її розмір складає:
- для випускників вузів — 940 євро;
- для кандидатів наук старше 30 років — 1040 євро;
- кандидатам з країн, що розвиваються та не входять в ЄС, одночасно з першою виплатою стипендії в Австрії додатково надається субсидія на покриття транспортних витрат в розмірі 730 євро.
Граничний термін подання заяв — 20 березня кожного року.
Стипендія Ернста Маха
Якщо ви аспірант або молодий вчений віком до 35 років та досліджуєте природні, технічні, медичні, гуманітарні, юридичні та економічні науки, то можете розраховувати на стипендію Ернста Маха. Ернст Мах (1838 — 1916) — австрійський фізик і філософ. Він відкрив і досліджував специфічний хвильовий процес, який згодом отримав назву ударної хвилі. Був противником атомної теорії.
Тривалість навчання за програмою зазвичай складає від 1 до 9 місяців. Заявки подаються із жовтня по 1 березня щороку.
Розмір стипендії складає:
- для аспірантів — 940 євро
- для вчених із ступенем кандидата наук після 30 років — 1040 євро.
Отримувачі стипендії звільняються від плати за навчання. За потреби їм може бути наданий гуртожиток, вартість проживання в якому щомісячно вираховуватиметься із гранту.
Вимоги до кандидатів
- вік не більше 35 років на момент подачі заявки;
- гарне знання англійської або німецької мов;
- сильна аргументація, чому саме ви маєте проводити дослідженняв Австрії.
Необхідні документи:
- два рекомендаційні листи від викладачів з печаткою вищого навчального закладу і датою (підписані не більше, ніж за 6 місяців до подачі заявки);
- згода викладача з Австрії, який стане вашим куратором;
- копія паспорта;
- копія диплома.
Стипендія Берти фон Зутнер
Якщо ви маєте намір продовжити вивчення гуманітарних та лінгвістичних наук, можете спробувати отримати стипендію імені Берти фон Зутнер (1843 -1914), австрійської новелістки, радикальної пацифістки та першої жінки-лауреата Нобелівської премії миру. Зутнер брала участь в роботі численних конференцій миролюбних сил, причому часто опинялася єдиною жінкою-делегатом.
Листування з А. Нобелем і заклики Берти жертвувати кошти на фінансування пацифістських проектів привели до того, що в 1893 р в особистому листі він пообіцяв їй заснувати премію миру. Зутнер виступала за права жінок, перш за все, за рівні можливості отримання освіти для чоловіків і жінок.
Вимоги до кандидатів:
- закінчені 5 курсів навчання або магістратура,
- вік – не старше 27 років.
Стипендія надається на 9 місяців (один навчальний рік). Програму можна продовжити ще на 2 періоди, що збільшить загальний строк навчання в Австрії до 3 років.
Стипендія Верфеля
Молоді викладачі, які хочуть вивчати в Австрії гуманітарні науки, теологію, лінгвістику та літературознавство, можуть отримати стипендію імені Франца Верфеля (1890-1945), австрійського та чеського романіста, сценариста та поета. Верфель – один із засновників віденського експресіонізму. Напередодні Першої світової війни організував товариство пацифістів. У 1910-х рр. опублікував низку поетичних збірок, в яких відбилися гуманістичні погляди автора, протест проти війни.
Грант надається на строк від 4 до 9 місяців для здобувачів, які мають ступінь кандидата наук, а також дослідникам, які займаються австрійської літературою.
Всього на рік виділяється 7 стипендій в розмірі 1040 євро на місяць. Якщо робота дослідника виявиться цікавою та результативною, то термін надання гранту можуть продовжити до 18 місяців.
До заяви додається список лекцій і курсів, які стипендіат хотів би пройти. Рекомендується також попередньо зв’язатися з університетом або науково-дослідним інститутом в Австрії, щоб знайти куратора по темі свого дослідження.
Документи подаються двічі на рік: до 1 березня і до 15 вересня
Стипендіати, які навчалися за грантом 12 місяців і більше, отримують деякі бонуси вже після закінчення програми:
- запрошення на щорічний професійний літературний симпозіум;
- щорічний грант на придбання необхідної літератури;
- дослідницька стипендія строком на місяць, яка надається один раз кожні три роки;
- підписка на спеціальний журнал з германістики;
- отримання докторської стипендії за бажання продовжити навчання;
- допомога у фінансуванні публікацій.
Всі анкети-заяви на призначення австрійського гранту, стипендій Ернста Маха, Берти фот Зуттер та Франца Верфеля можна отримати в представництвах Австрії за кордоном. Деталі на сайті www.oead.ac.at.