UA Ru
UA Ru
Що варто знати про вищу освіту в Австрії та Німеччині
Вересень  - це початок нового навчальрного року. Тому саме в вересні освітній проект "Дивись Ширше", спільно із Studway пропонує Вашій увазі статтю про найновіші тенденції в вищій освіті в Австрії та Німеччині.

Чому варто їхати

Перша перевага – це європейський диплом та якісна освіта. Там потрібно багато вчитися і все складати самотужки. Втім, європейська освіта орієнтована на реальне життя. Практичні навички даються в тому числі через стажування, спілкування з потенційними працедавцями, причому це стосується будь-якої спеціальності.

Особливо важливий досвід життя в мультикультурній спільноті. В України під час навчання не дуже великі шанси зустріти когось із іншої країни, натомість в Австрії чи Німеччині таких людей буде дуже багато. У такому оточенні можна перейняти цікавий досвід, стати толерантнішими і, що найважливіше, завести потрібні контакти, які згодом переростуть у ділові, дружні або приятельські стосунки.

Освіта за кордоном практична. Випускникам європейських вишів не кажуть: «Забудьте все, що ви вчили раніше». На першій роботі спитають, що ви вже вмієте робити. Там уже треба мати знання, щоб швидко залучитися до робочих процесів, тому ця освіта навчить тебе думати й дасть навички, які одразу можна застосовувати.

Німецькі та австрійські університети зменшують кількість років на бакалавраті: майже всі програми тепер три роки, а магістратура півтора або два. Тож достатньо набути базових знань і одразу йти на роботу, хоча студенти протягом навчання все одно встигають хоча б один семестр провести в іншій країні за «Еразмусом», а також пройти стажування.

man (1)

Особливості навчання

Серед найбільш затребуваних спеціальностей наразі є природничі (наприклад, біологія та хімія), інформатика (особливо економічна). Медицина і право теж актуальні завжди.

Тепер цікава перекладацька спеціальність «Транскультурна комунікація», в межах якої вивчають одночасно три мови й можуть вільно перекладати з кожної. Якщо жодна з трьох не є для людини рідною, то це для неї навіть краще.

Економіка – теж популярна спеціальність, за нею часто вступають до Віденського економічного університету (Wirtschaftsuniversität Wien – авт.). Його особливість – у стовідсотковому працевлаштуванні після закінчення університету, адже його фінансує Палата економіки Австрії, куди входить уся бізнес-спільнота країни.

Навчання в Австрії платне і коштує 380 євро на семестр. Німецька освіта формально безкоштовна, але є семестровий внесок, що неоднаковий у різних федеративних землях (буває від 80 до 300 євро). Сума на проживання та харчування в обох країнах у середньому становить 500 євро на місяць.

Щодо стипендій, то на бакалаврат їх майже немає: є лише декілька для відмінників, які дуже складно отримати через великий конкурс. З фінансуванням магістратури ситуація краща, але воно також доступне лише студентам зі значними досягненнями. Загалом у Німеччині простіше отримати стипендію на магістратуру, а от в Австрії – на постдокторантуру.

книжки

Навчальний процес

У цих країнах є правило: якщо студенти 4 рази не складають іспиту, їм забороняють вчитися на цій спеціальності, але з університету не відраховують: щоб навчатись далі, вони мають обрати інший напрям. Утім, кожен виш автономний і має свої варіації цього правила.

Через особливу систему навчання потрібно самостійно реєструватися на пари й формувати розклад. Перші кілька тижнів навчання можна ходити на будь-які предмети та обирати, які цікаві, а які ні. До речі, іспити там переважно письмові чи тестові, а усних там або мало, або вони є додатковим етапом письмового іспиту.

Пари бувають не щодня, але коли їх нема, все одно потрібно працювати над навчальним матеріалом. У цей час є багато спільної роботи з іншими студентами: пишуться проекти, дослідження, презентації. Це обов’язкова частина навчання, тому студенти формують робочі групи та спільно виконують завдання.

Вимоги для вступу

Пакет документів усюди приблизно однаковий: це атестат, додаток, їхні переклади, довідки про навчання з університетів, інколи можуть бути мотиваційні листи, на магістратуру можуть просити рекомендації.

people4Знання мови зазвичай підтверджують на місці. Наприклад, в Австрії не приймають зовнішні сертифікати, хоча позитивним моментом є те, що туди можна вступити на бакалаврат навіть без знання мови. У такому разі до університету приймають за умови, що мову вивчать на місці – на підготовчому відділенні.

Готуватися до вступу треба якомога скоріше. Залежно від вишу та спеціальності бувають дуже різні дедлайни. Наприклад, податися на політологію в деякі університети можна і в червні, але на економіку тоді вже вступити неможливо. Тому чим раніше почнеться підготовка, тим краще.

Останніми роками існує тенденція ускладнювати умови вступу. Наприклад, тепер більшість спеціальностей вимагають знання мови на рівні В2, деякі – С1, але за декілька років С1 може стати базовою вимогою. Окрім того, стали суворіші вимоги для оформлення документів: усюди потрібні апостилі, легалізація, переклади. Також зросла кількість відмов у студентських візах, хоча до безвізу їх було дуже мало.

Про всі особливості вступу в Німеччину та Австрію, безумовно, можна дізнатися й самотужки. Однак інколи варто довірити це професіоналам, які підберуть найкращий університет, допоможуть знайти найбільш підхожу спеціальність і уникнути зайвої бюрократії. Освітній проект «Дивись ширше» надає саме таку допомогу тим, хто хоче поповнити ряди австрійського чи німецького студентства.
UA Ru